Žene i trening s opterećenjem

Žene trebaju, kao i muškarci, raditi trening snage odnosno trening s opterećenjem. Naime, žene već nakon tridesete godine (muškarci nešto kasnije) ukoliko ne treniraju pod opterećenjem imaju tendenciju gubitka mišićne mase (otprilike od 0.23 - 0.4kg godišnje). Gubitkom mišićne mase proporcionalno raste masno tkivo. Kako su mišići najveći potrošači energije u ljudskom tijelu gubitak mišićne mase rezultirat će manjom potrošnjom kalorija i usporavanjem metabolizma. Što znači da će se s vremenom omjer mišićne mase i masnog tkiva sve više i više okretati u korist masnog tkiva koje osim što narušava tjelesni izgled povećava i rizike od različitih nezaraznih oboljenja kao što su dijabetes, visok krvni tlak, povišen LDL kolesterol, problemi sa zglobovima i kralježnicom itd.

Osim utjecaja na sastav tijela kvalitetan program treninga s opterećenjem u kombinaciji sa kvalitetnom prehranom ključ je i u prevenciji osteoporoze. Naime, osteoporoza je bolest smanjenja gustoće kostiju, a najčešće se javlja kod žena starije dobi zbog slabijeg izlučivanja hormona prvenstveno estrogena. Sile koje djeluju na kosti prilikom treninga s optrećenjem imaju pozitivan učinak na gustoću kostiju te na taj način možemo utjecati na nastanak osteoporoze.

Trening s opterećenjem također može pomoći i s problemima sa zglobovima i kralježnicom uzrokovanima modernim (sjedilačkim) načinom života. Jačanjem trupa i cijelog stražnjeg kinetičkog lanca rasterećujemo pritisak na zglobove i kralježnicu te samim tim poboljšavamo kvalitetu života.

Treba napomenuti da je za sigurno izvođenje treninga s opterećenjem osim pravilne tehnike izvođenja pokreta potrebna je i određena količina fleksibilnosti te pokretljivosti zglobova kako bi mogli pravilno i sigurno izvoditi pokret i vježbati. Svakako preporučamo da se prije treninga s optrećenjem savjetujete sa stručnom osobom koja će napraviti procjenu vašeg stanja te vam izraditi program koji odgovara vašim trenutnim mogućnostima i potrebama.

Nikolina