Česta je zabluda u ljudi koji «kreću na dijetu» ili «paze na prehranu» da treba jesti puno voća, pa čak zamijene i cijeli obrok s voćem (često je to obično večera). Uz takvu praksu obično ide i nedovoljan unos proteina i zdravih masti, što je naravno, pogubno za metabolizam, a izuzetno pogodno za taloženje masnih naslaga.
Bez obzira na nisku kalorijsku vrijednost i pozitivne učinke na zdravlje zbog mikronutrijenata (vitamina i minerala) i vlakana kojima obiluje, voće je također bogato šećerom (fruktozom) i zato ga treba jesti ali u ograničenim količinama. Fruktoza pripada skupini tzv. brzih odnosno jednostavnih šećera koji se vrlo brzo razgrađuju i dolaze u krvotok.
Nije svo voće jednako bogato fruktozom.
Bobičasto voće, citrusi, jabuke, šljive, marelica, šipak, svježe smokve imaju mali udio šećera.
Voće s visokim udjelom šećera su banane, kruške, suho voće, ananas, mango, papaja.
Jedna porcija voća trebala bi biti veličine šake (jedna veća voćka ili dvije manje ili šaka sitnog voća). Dnevni unos voća bi bio dvije porcije, ali i to ovisi o vašem ukupnom dnevnom unosu ugljikohidrata tj. šećera.
Ukoliko unosimo veće količine fruktoze, višak se, kao i u slučaju sa škrobom (vrsta šećera), pohranjuje u adipozno (masno) tkivo.
Nikolina