Ja sam jedva dočekala da se ponovno pokrenem, a ovaj bodyweight flow mi je strašno godio. Sad uživam u laganom titranju mišića i dobrom raspoloženju. Kako biste bili sigurni kada krenuti s vježbanjem poslije poroda, koje vježbe smijete raditi i koliko često, evo nekoliko savjeta uz video demonstraciju vježbi kojima možete započeti.
Vježbanje nakon poroda ovisi o tome koliko se žena brzo oporavlja i u kakvoj je tjelesnoj kondiciji bila prije i za vrijeme trudnoće. Tijekom trudnoće dolazi do razdvajanja mišića abdomena, širenja maternice i gubitka tonusa zdjeličnih mišića pa treba pričekati barem šest tjedana da se oni vrate u početno stanje. Jedna od stvari koja ubrzava oporavak je dojenje. Uz svoje nebrojne dobrobiti za novorođenče, dojenje pozitivno utječe i na brži oporavak majke nakon poroda pa preporučam da svakako ustrajete u dojenju bez obzira na eventualne početne poteškoće ili napore.
S vježbama treba krenuti vrlo postepeno i lagano. Preporuka su lagane kardio aktivnosti poput hodanja te vježbe snage laganog intenziteta koristeći samo opterećenje vlastitog tijela za početak. Ako rodilja ima problem s urinarnom inkontinencijom i/ili bolovima u kralježnici preporučuje se raditi Kegelove vježbe. U svakom slučaju treba se posavjetovati s liječnikom.
U slučaju poroda carskim rezom za oporavak je potrebno znatno više vremena. Preporučuje se pričekati barem dva do tri mjeseca s početkom tjelesne aktivnosti, a ako je potrebno i duže. Također treba započeti oprezno i pametno te izbjegavati izolacijske vježbe za trbušne mišiće.
Ukoliko ste zdravi i liječnik vam je dao zeleno svjetlo za početak s vježbanjem, predlažemo da započnete s ovim vježbama koje možete izvoditi kod kuće. Vježbe su usmjerene na poboljšanje pokretljivosti zglobova, fleksibilnosti te na jačanje muskulature, prvenstveno leđa i stražnjice. Za početak 10-15 minuta dnevno bit će sasvim dovoljno.