PREHRANA I DOJENJE – kako hrana koju jedeš utječe na tebe i tvoju bebu (1. dio)

22.03.2022.
 
print
 
PREHRANA I DOJENJE – kako hrana koju jedeš utječe na tebe i tvoju bebu (1. dio)

Tijekom 9 mjeseci trudnoće, tijelo i um su se pripremali za dolazak bebe. Sad tek počinje pravi posao.

Nakon poroda koji ti je promijenio život, uz oporavak dolazi i ogroman zadatak – briga za bebu.

Što se tiče hrane za bebu, postoji cijeli niz dostupnih informacija o tome s čim, kada i kako hraniti bebu kao i što, kada i kako bi ti kao mama trebala jesti – pogotovo ako dojiš.

Na svakoj mami je izbor hoće li ili neće dojiti svoju bebu (osim ako je dojenje iz bilo kojeg razloga nemoguće) i to u potpunosti poštujem. To je osoban stav i dapače, što god odlučiš da je najbolje rješenje za tebe i za tvoju bebu jest zbilja najbolje rješenje.

 

Dobrobiti dojenja

Istraživanja i iskustva stotine generacija žena potvrđuju da dojenje pruža brojne benefite i za majku i za dijete (Američka pedijatrijska akademija, Institut za medicinu i Svjetska zdravstvena organizacija).

Majčino mlijeko je nutritivno kompletno i omogućuje bebi točno one nutijente koje treba u danom trenutku kako bi napredovala. Te hranjive tvari mogu pomoći smanjenju djetetove mogućnosti za pretilost i dijabetes (što naravno ovisi i o djetetovoj kasnijoj prehrani i razini aktivnosti tijekom razvoja).

Dojenje također doprinosi i majci, što psihološki što fiziološki. Na primjer, dojenje može pomoći u obrani protiv postporođajne depresije, pomaže stvarati jaku vezu između majke i bebe i dugoročno smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2, reumatoidnog artritisa i raka dojke. Dojenjem se otpušta hormon oksitocin što pomaže maternici na se vrati na normalnu veličinu tako što stvara jake kontrakcije koje osjećate kao nelagodu i grčeve u maternici u prvih par dana nakon poroda i s početkom dojenja.

U nastavku pišem o jednom od čimbenika koji imaju za cilj optimizaciju prehrane kako bi majka bila sigurna da je dobila sve potrebne hranjive tvari za svoje tijelo i za proizvodnju visokokvalitetnog majčinog mlijeka koje će osigurati svojoj bebi.

 

Kalorije

Najvažniji faktor za stvaranje dostatne količine majčinog mlijeka je jesti dovoljno kalorija. Koliko točno kalorija dojilja treba ovisi o njezinom sastavu tijela (koliko masnog a koliko mišićnog tkiva ima) i o tjelesnoj aktivnosti. Standardna preporuka za dojilje je konzumiranje 450-500 kalorija dnevno više nego obično. Za neke žene to može biti previše, za neke premalo. Vrlo je individualno jer ni jedno tijelo i ni jedan organizam nije isti.

Postoje i neke sugestije da nisu potrebne dodatne kalorije u prvih šest mjeseci dojenja jer tijelo koristi nakupljeno masno tkivo kao dodatnu energiju.

Druge pak organizacije govore da su dodatne kalorije potrebne odmah s obzirom da se majka oporavlja od poroda kao i za stvaranje mlijeka. Istina je da je tijelo vrlo dinamično tijekom ovog perioda i da je svako pojedino različito.

Nemoguće je dati točnu preporuku koliko točno kalorija trebaš. Ako primijetiš da se debljaš ili nakupljaš masno tkivo znači da unosiš previše kalorija. Isto tako, ako pretjerano mršaviš (više od 1kg tjedno), ako nemaš dovoljno mlijeka ili se osjećaš slabo vjerojatno ne konzumiraš dovoljno kalorija.

Odmah nakon rođenja bebe i još neko vrijeme nakon poroda, tvoje tijelo neće izgledati i funkcionirati isto kao prije niti ćeš ga osjetiti jednako kao prije trudnoće. Ako dođeš u napast da ideš na dijetu kako bi se osjećala bolje i zadovoljnije, budi strpljiva. Uzmi si vremena i za početak samo uživaj u zbližavanju s bebom, posebno u prvih 6-9 mjeseci. Tvoje tijelo ima dva važna zadatka – hraniti bebu i oporaviti se i zacijeliti nakon 9 mjeseci dramatične promjene.

Osobno sam prvo dijete dojila osam mjeseci (nije želio više dojiti, možda jer sam ponovno zatrudnila), a drugu bebu sam dojila 10 mjeseci (ovdje sam ja okončala priču jer mjesecima nismo spavali zbog nebrojenih noćnih podoja). Nakon što sam prestala dojiti napokon sam se osjećala svoja na svome (točnije, skoro). To je moje iskustvo. Tvoje je vjerojatno potpuno drugačije.

Ako si tijekom trudnoće nakupila više od uobičajenih 12-14 kilograma, dio dnevnih energetskih potreba tijelo koristi iz zaliha masnog tkiva tijekom prvih 6 mjeseci dojenja. Prema tome, neće biti potrebno osigurati dodatne kalorije povećavajući obroke tijekom dana.

Isto tako, ako si tijekom trudnoće bila jako aktivna i nisi dobila na tjelesnoj masi ili si vrlo aktivna nakon poroda (posebno ako imaš još jednog toddlera s kojim moraš držati tempo), možda ćeš morati držati visok kalorijski unos kako bi osigurala proizvodnju dovoljno mlijeka.

Također, ako dojiš više od jednog djeteta, ako si tinejđerica ili ako ponovno zatrudniš, a još dojiš, trebaš povećani kalorijski unos.

Bilo da dojiš ili ne, ne uzimajući u obzir koliko dugo možeš ili ćeš dojiti, tvoj izbor hrane ima utjecaj na tvoje i bebino tijelo na samom početku postporođajne faze i može napraviti razliku.

Ako dojiš hrana koju jedeš može imati utjecaj na kvalitetu i kvantitetu majčinog mlijeka koje proizvodiš za svoju bebu.

Ako ne dojiš, tvoje tijelo svejedno treba kvalitetnu prehranu više nego ikad kako bi se oporavilo od poroda i zacijelilo i kako bi ti pomoglo da imaš energije za brigu o novorođenčetu.

U idućim tekstovima pisat ću o tome:

  • što, kada i koliko bi trebala jesti,
  • koji su nutrijenti važni za dojilje,
  • može li hrana koju jedeš utjecati na bebinu probavu te
  • o dojenju i mršavljenju.
  Fitness blog - Sve

Vaši komentari

Trenutno nema komentara

Napišite komentar

*
*