Kardio trening
Puno puta ste čuli za izraz kardio u raznim kontekstima. Neki ga obožavaju, rade samo to i za drugo ne žele ni čuti, dok tvrdokorni zagovornici treninga snage opet idu u suprotnu krajnost i na sam spomen kardia odbijaju dalje slušati. Sve to iz nekih svojih uvjerenja koja najčešće nemaju uporište u činjenicama.
U nastavku ćemo ukratko objasniti što je kardio trening, koje su mu prednosti i mane i zašto ga ne bi smjeli izbjegavati.
Kardio ili aerobni trening podrazumijeva sve cikličke aktivnosti koje se rade ciljano u dužem vremenskom trajanju . To su svako duže hodanje, šetnja, trčanje, bicikliranje, planinarenje. Ovaj način treninga ima pozitivne učinke na zdravlje i zato bi ga trebalo redovito prakticirati. Preporuča se 30 minuta kontinuirane aktivnosti umjerenog intenziteta pet puta tjedno. Potpunim početnicima sa sedetarnim načinom života možda će u početku taj tempo biti vrlo zahtjevan, no zato treba krenuti od najlakših prema zahtjevnijim oblicima kretanja – od lagane šetnje, preko brzog hoda do laganog trčanja. Već za tri tjedna doseže se plato na jednoj razini pa se zato za poboljšanje aerobnog kapaciteta treba progresivno mijenjati trening.
Aerobni kapacitet tj. izdržljivost definira se pomoću maksimalnog primitka kisika i anaerobnog praga. Pojednostavljeno rečeno vaš aerobni kapacitet je količina kisika koju možete primiti unutar minute pri intenzitetu u kojem ne dolazi do akumulacije mliječne kiseline u organizmu.
Ovakva aktivnost pomaže kod kontrole krvne slike i krvnog tlaka, smanjuje upalne procese u tijelu te povećava izdržljivost. Također poboljšava i raspoloženje. Bez obzira koji je cilj vašeg treninga, zbog zdravlja bi aerobna aktivnost trebala biti neizostavna.
Često ga se prakticira s ciljem mršavljenja. Doista, kardio trening povećava kalorijsku potrošnju, ali nije uvijek i zauvijek najbolji izbor za ovaj cilj, a posebno ne ako je to jedini oblik aktivnosti upravo zbog prethodno spomenute stagnacije.
Isto tako, često ga i izbjegavaju ljudi koji se boje da će izgubiti mišićnu masu (najčešće su to oni koji su je teškom mukom stekli). Bez brige, 30 minuta šetnje dnevno neće imati učinka na katabolizam mišića, ali će imati veliku ulogu u održavanju zdravlja srca te dišnog i krvožilnog sustava kao i u poboljšanju kvalitete života.
Naša je preporuka da pješačite kad god je moguće i koliko god je moguće. U prirodi na svježem zraku bi bilo idealno, ali ni do posla za početak ne bi bilo loše. Kad steknete aerobnu bazu i izdržljivost sljedeće za poboljšanje kapaciteta je izbjegavanje dizala i korištenje stepenica.
Vaši komentari
Trenutno nema komentara