Vježbanje kod kuće – kako NE odustati!

29.03.2018.
 
print
 
Vježbanje kod kuće – kako NE odustati!

Ako ste jedni od onih koji entuzijastično počnu vježbati kod kuće, ali svaki put entuzijazam brzo splasne, a vježbanje ode u zastaru, pročitajte naša iskustva i savjete kako se ne bi vrtili u krug.

Kao što ste već čitali u prethodnom tekstu (Vježbanje kod kuće - video) i mi također nekada vježbamo kod kuće. Daleko od toga da nam se uvijek da. Ima dana kad mi ništa ne ide po planu, a vrijeme za vježbanje onda dočeka večer – kritično razdoblje i tajming koji primamljivo zove na kauč pred TV. Nekad jedva gledam, osjećam se kao da nemam ni trunke energije nakon što me naporan dan pregazio više puta. Samo jedna minuta razmišljanja duže i možda bi lijenost prevladala. Međutim, gotovo je uvijek jača ona misao koja podsjeti kako ću se dobro i zadovoljno osjećati nakon što se pokrenem, razgibam i uznojim. Čak i kad osjećam da nemam ni atoma energije - to je većinom mentalni umor. Čim obučem tajice i pokrenem udove i zglobove, energija iznenada doleprša i otjera negativne misli.

Milijun je različitih okolnosti, situacija i razloga zašto bi mogla odustati taj jedan put. Stvar je u tome što nije problem taj jedan put već što ponašanje u određenoj situaciji stvara naviku. Naviku odustajanja konkretno. U sljedećoj sličnoj situaciji u kojoj se nađem pred preprekom vjerojatno bih isto odustala jer mi je taj slijed događaja već poznat, a i lakše je. Teže je naći način kako prevladati tu prepreku i zapravo je prijeći, zapravo ustati i krenuti. Dalje sve teče bez problema. Ključan je dakle taj trenutak odluke. Isto kao što ste stekli naviku odustajanja i odgađanja možete steći naviku ne odgađanja, ne odustajanja. To je ono što je kod nas slučaj. Jednostavno imamo naviku redovitog vježbanja. To nam spada u svojevrsnu dnevnu rutinu, poput pranja zubi, doručka i slično. Potrebno je neko vrijeme da se navika stekne, i zato taj prvotni period treba biti ustrajan. Kad prevladate prvu kritičnu situaciju, manja je šansa za odustajanje u razdoblju koje slijedi.

Isto tako, veliku ulogu u realizaciji zacrtanog ima organizacija. Dvije su opcije – ili ćete se prilagoditi situaciji ili ćete situaciju prilagoditi sebi. Znate ono, kad ima volje ima i načina. Stvarno je tako, ali zahtjeva dodatnu energiju. Ovo su neke cake i savjeti koji vam mogu pomoći:

  • Napravite plan! Ako krenete besciljno, veća je vjerojatnost da nećete biti ustrajni.
  • Zadajte si za početak neki vremenski period. Npr. „Ovaj mjesec vježbat ću svaki tjedan ponedjeljkom, srijedom i petkom.“ Zatim taj plan slijedite tjedan po tjedan, odnosno dan po dan. Ne razmišljajte daleko unaprijed, već savladavajte jedan po jedan dan. Npr. „Utorak je, danas imam slobodnog vremena pa ću danas napraviti dio posla koji me čeka sutra, tako da imam vremena za trening.“
  • Unaprijed isplanirajte točno vrijeme za trening za sljedeći dan.
  • Ako vam iskrsne neodgodiva obaveza u isplanirano vrijeme za vježbanje odmah razmišljajte koji je idući slobodan trenutak koji biste mogli odvojiti
  • Ako imate malo dijete, angažirajte nekoga iz obitelji da vam ga pričuva dok vi vježbate
  • Još bolja, izazovnija i zabavnija opcija je da vježbate zajedno s vašom bebom tj. djetetom. Probajte!
  • Puno puta nam se dogodilo da nas je netko ili nešto prekinulo usred vježbanja jer ipak smo kod kuće. Ok, događa se i diže tlak, ali to je tako, ne daje da vas naživcira čak i ako morate potpuno prekinuti trening taj put. Prilika za nadoknadu je odmah iza ugla.
  • Ako vam ipak treba pomoć, motivacija i podrška uvijek vam stojimo na raspolaganju kao vaši online treneri. Rado ćemo biti uz vas sa savjetima i planom.
  Fitness blog - Sve

Vaši komentari

Trenutno nema komentara

Napišite komentar

*
*