Vježbanje u trudnoći

27.12.2017.
 
print
 
Vježbanje u trudnoći

Općenito

Redovita te zdravstveno usmjerena tjelovježba i tjelesna aktivnost preduvjet su za zdravlje cijelog organizma. Ako ste bili aktivni prije trudnoće, preporuke su stručnjaka, a i iz osobnog iskustva potvrđujem isto, da s vježbanjem treba nastaviti i u drugom stanju što zbog sebe što zbog zdravlja bebe. Iznimka je naravno, ako vam je liječnik/ginekolog savjetovao drugačije radi bilo kakvih komplikacija vezanih uz trudnoću i vaše stanje.

Naglasak kod vježbanja u trudnoći je da je to prvenstveno zdravstveno usmjerena aktivnost. Dakle, ne bi trebalo težiti nikakvim estetskim ciljevima ili postizanju bilo kakvih (sportskih/natjecateljskih) rezultata. Ono na što treba staviti fokus je poboljšanje ili održavanje kondicije, muskulature (posebno donjeg dijela leđa i trupa), mobilnosti i fleksibilnosti.

Svaka žena je drugačija i s tim u skladu je i svako iskustvo trudnoće jedinstveno. Zajednički nazivnik je da je to zbilja drugo stanje pa tako i vježbe ili treninzi trebaju biti prilagođeni individualno. Nešto što odgovara meni, drugoj ženi bit će neugodno i obrnuto. Treba slušati svoje tijelo (i savjet liječnika) i ne raditi bilo što ukoliko pri tom osjećate bol ili nelagodu. Svakako bi trebalo izbjegavati eksplozivne pokrete, visokointenzivne, višesatne, iscrpljujuće aktivnosti i aktivnosti u kojima postoji mogućnost pada. Stručnjaci savjetuju i poseban oprez tijekom prvog tromjesečja – najosjetljivijeg razdoblja za plod.

Trudnoća je čudesno razdoblje i stanje u životu žene i jedino iskustvo može dočarati njegov potpuni doživljaj. Promjene koje se svakodnevno događaju unutar tijela vidne su naočigled i izvana – od trbušćića preko trbuha do promjena na površini i ispod površine kože pa sve do šarene palete emocionalnih stanja. To je razdoblje u kojem upoznajete i spoznajete novu dimenziju sebe. Naše tijelo je sposobno prilagoditi se, podnijeti i izdržati izuzetne uvjete pogotovo uz potporu volje i mentalne snage. Ako planirate trudnoću, pobrinite se da učinite sve što je unutar vaših mogućnosti kako bi pripremili tijelo da bude siguran i čvrst (privremeni) dom vašem malom stvorenju. To znači redovitu tjelesnu aktivnost, zdravu prehranu, adekvatan odmor i pozitivne misli. Brigom za sebe brinete se i o svom djetetu.

Moje iskustvo

S obzirom da sam prije trudnoće bila u izvrsnoj fizičkoj kondiciji uslijed redovitog i ozbiljnog dugogodišnjeg vježbanja nastavila sam vježbati tijekom gotovo cijele trudnoće uz dozvolu i preporuku liječnika. Vjerujem da je to i jedan od razloga zbog kojeg sam trudnoću iznijela bez otečenih nogu, bolnih leđa, nesanice, loše cirkulacije, probavnih problema i prekomjernog dobivanja na težini – uobičajenih i čestih tegoba koje muče mnoge trudnice.

Prethodno sam radila treninge koji uključuju i aerobne (kardio) i anaerobne aktivnosti poput dizanja utega te HIIT-a. Za vrijeme trudnoće smanjila sam opterećenje i intenzitet treninga, a s vremenom postepeno uz opterećenje i intenzitet također i volumen. Slijedila sam preporuke da držim puls do 140 otkucaja u minuti.

Treninge sam bazirala na vježbama snage za cijelo tijelo, no prvenstevno onima koje aktiviraju stražnji kinetički lanac (mrtvo dizanje, glute bridge), zatim kondicije (brzo hodanje, hodanje uz nagib, vožnja bicikla), te raznim vježbama mobilnosti (posebno kukova, zdjelice i torakalnog dijela kralježnice) i fleksibinosti (duže istezanje). Kao što sam već spomenula, ono što odgovara meni ne mora značiti da je jednako dobro za vas, zato nemojte kopirati ničije planove i programe treninga bez prethodnog savjetovanja sa stručnom osobom.

Zaključila bih ovu temu s osobnim osvrtom. Sretna sam i zahvalna što smo i ja i beba zdravi i što nam je vježbanje u trudnoći godilo i fizički i mentalno. Osjećala sam se lagano i pokretno sve do samog kraja, a vjerujem da će mi pomoći i da lakše podnesem porod i da se brže oporavim nakon svega. Ako ste zdrava trudnica, svakako vam preporučam da tijekom trudnoće budete aktivni i krećete se što više te da se posavjetujete sa svojim liječnikom/ginekologom i osobom stručnom po pitanju ove teme prije nego krenete ili nastavite vježbati.

Nikolina

Galerija slika

  Fitness blog - Sve

Vaši komentari

Trenutno nema komentara

Napišite komentar

*
*